Щеплення горіха PDF Друк електронна пошта

Упродовж багатьох віків горіх грецький розмножували в основному насінням. Переважає цей спосіб і сьогодні.

Труднощі вегетативного розмноження горіха грецького пов'язані насамперед з деякими анатомічними, морфологічними та біологічними особливостями: однорічні прирости мають великий об'єм серцевини, потовщена основа черешка листка, складність методів щеплення, високий вміст аскорбінової кислоти і дубильних речовин, які швидко окислюються повітрям в щойно оголених тканинах. Відтак уповільнюється зростання підщепи і прищепи, тому потрібна відносно висока температура і вологість повітря.

Зимове щеплення в закритому фунті

На даний час розроблена технологія вирощування сортових саджанців зимовим щепленням у закритому грунті (теплицях), де створюють відповідні умови. ІІри цьому для підщеп беруть добре розвинуті однорічні сіянці, діаметр яких біля кореневої шийки сягає 1,5—2 см, а висота — не менше 20 см. В якості підщеп можна використовувати і дворічні сіянці горіха грецького, особливо в тих випадках, коли коренева шийка однорічних сіянців не досягла товщини 2 см. Підщепи висаджують у контейнери (горщики).

Для цього завчасно готують грунтосуміш (субстрат для укорінення), до складу якого входить дернова земля, пісок, торф, перегній у співвідношенні 1:1:1:0,5. Висаджені в контейнери підщепи тримають у теплиці за температури близько 22—25°С. В цей час субстрат у контейнерах повинен підтримуватись рівномірно зволоженим, підвищеною має бути і вологість повітря в теплиці. За період від трьох до п'яти тижнів у підщеп починається сокорух достатній для того, щоб можна було починати щеплення.

Прищепами слугують однорічні пагони з кращих форм і сортів горіха грецького з добрим приростом. Підбирають визрілі пагони, не менше ЗО см завдовжки і 7 мм завтовшки. Живці повинні мати по дві добре розвинуті бруньки з сприятливим співвідношенням між серцевиною і деревиною. При цьому діаметр серцевинного циліндра не повинен перевищувати товщини кільця деревинного циліндра. Живці з дуже великою серцевиною бракують, як і живці з водяних пагонів. Також відбраковують живці з чоловічими квітковими бруньками та ті, що мають укорочені або дуже довгі міжвузля. Найкращі живці із базальної і середньої частини пагона довжиною не менше 40 см. Дуже важливо, щоб живці до щеплення перебували в стані спокою, інакше їхні бруньки в перший же після щеплення тиждень пробуджуються і йдуть у ріст, що дуже негативно впливає на зрощеній прищепи з підщепою.

При зимовому щепленні в закритому грунті можна використовувати різні способи: просте або поліпшене копулювання, щеплення в розріз (розщіп) та за кору сідлом.

Технологія щеплення така. Після того як підщепи пішли в ріст (почався сокорух), їх зрізують на пеньок на висоті 5—10 см від кореневої шийки. Висоту зрізування вибирають залежно від товщини підщепи вище кореневої шийки і товщини живця. Але щеплення не бажано робити вище 10 см над кореневою шийкою.

При підтримуванні постійної температури в теплиці 22—25°С щепа проростає впродовж трьох—чотирьох тижнів. Розвиток пагонів відбувається швидко. За наступні 25—30 днів вони досягають висоти 30—50 см і в цей час закінчують ріст. Приблизно через 5—7 днів контейнери можна виносити для загартування саджанців до прохолоднішого приміщення.

Висаджувати щепи з контейнерів у відкритий грунт можна після того, як минає загроза пізньовесняних заморозків.

При подальшому догляді за щепами весною наступного року пагін, залишений у минулому році, необхідно зрізати над брунькою на висоті 7—15 см від місця щеплення. Із пагона, який виростає із базальної бруньки, формують майбутній штамб.

Осіннє щеплення

Л.Черні (1965) розробив спосіб щеплення горіха грецького на початку стану спокою дерев, коли бруньки не здатні до вегетації навіть за сприятливих умов. Щеплення розпочинають у першій половині жовтня. Підщепи викопують тоді, коли бруньки хоч і перебувають у стані спокою, але рослини ще зберігають зелені листки. Перед сортуванням сіянців листки обривають або зрізують усю верхню частину пагона.

Якщо сіянці викопувати після кількох нічних заморозків, бруньки набувають здатності до вегетації, внаслідок чого результативність щеплення різко знижується.

Пагони для живцювання необхідно заготовляти у вересні — першій декаді жовтня, коли на маточних деревах ще є листки, а бруньки вже вступили в стан спокою. Відібрані пагони необхідно звільнити від листків, зрізуючи листкові пластинки на відстані 2— З см від основи черешків. Залишки черешків через кілька днів відпадуть самі.

Період спокою бруньок, а отже і придатність їх для щеплення можна продовжити до кінця грудня, зберігаючи зрізані у відповідний строк пагони, при температурі нижчій 15°С, високій відносній вологості повітря. Щеплення роблять одним із способів, що описані раніше. Вимоги до живців такі самі, як і в першому випадку.

Потім щепи прогрівають у термостатах чи опалюваних приміщеннях за температури 25—27°С. На зрощення живця з підщепою необхідно 20—25 днів. Якщо витримані всі необхідні умови, то під час прогрівання жодна брунька не повинна прорости. В подальшому щепи до садіння в розсадник зберігають за температури 0—5°С.

Щеплення у відкритому фунті живцем

У сприятливих кліматичних умовах щеплення живцем можна здійснювати у відкритому фунті. Живці найкраще заготовляти безпосередньо перед щепленням. Якщо щеплення роблять у березні — квітні, живці можна заготовляти за 20—30 днів до початку робіт. У цьому випадку їх зберігають у вологому піску чи тирсі за температури 0—5°С. Кінці живців вкривають садовим варом, садовою замазкою тощо.

Окулірування

Існує спосіб щеплення горіха грецького у відкритому фунті окуліруванням. Проте практика показує, що щеплення у відкритому фунті оправдовує себе в областях з м'яким кліматом і відносно високою вологістю повіфя, де середньодобова температура з фавня по вересень трохи вища 18°С.

В якості підщепи використовують дворічні сіянці горіха фець- кого або чорного, коренева шийка яких має товщину 2—2,5 см. Підщепа повинна бути висаджена в крайньому випадку за рік до окулірування. Прищепою слугують добре визрілі однорічні нагони довжиною не менше ЗО см. Для окулірування пофібно. брати розвинуті ростові бруньки з середньої частини живця. Пагони заготовляють напередодні ввечері або безпосередньо перед окуліруванням з тим. щоб кора у них легко відділялася від деревини. Окулірування виконують рано вранці спеціальним ножем з двома паралельними лезами, відстань між якими 3 см.

На підщепі спочатку роблять поперечні надрізи кори до деревини, потім поздовжні, що забезпечує отримання прямокутного "віконця”. Вігрізану ділянку кори відокремлюють від підщепи безпосередньо перед встановленням такої ж ділянки кори з вічком (щитка) з прищепи.

Кращим сфоком окулірування сформованою брунькою залежно від зони вирощування є період від 10 червня до ЗО серпня, а лотеральною (несформованою) брунькою — червень.

Місце окулірування після встановлення щитка відразу ж обв'язують поліхлорвініловою плівкою шириною 10—15 N01, яку знімають з підщепи напровесні наступного року.

І.П.Надточій,

канд. с.-г. наук, зав. лабораторією ягідних та нетрадиційних культур, Інститут садівництва УААН

 

Последние материалы

Какими дровами лучше всего топить дом 2014-01-05 17:45:45 Administrator СТАТЬИ
Какими дровами лучше всего топить дом
Потрескивающие в камине или в печке дрова всегда ассоциируются с теплом, уютом и покоем. Горение дров отличаются от сжигания ...
8573 0

5 самых популярных Рождественских растений
Рождественские цветы Украшать дом на Рождество живыми цветами — устоявшаяся вековая традиция. Принято покупать цветы не ...
7359 0

10 идей оформления зимнего сада 2014-01-05 17:21:49 Administrator СТАТЬИ
10 идей оформления зимнего сада
Первые зимние сады появились ещё в Древнем Риме, эту традицию спустя века переняли английские лорды, что позволяло в английском ...
7410 0

Верховная Рада приняла закон о защите домашних животных
Верховная Рада Украины приняла Закон «О ратификации Европейской конвенции о защите домашних животных» (проект № 0032). Законом ...
8758 0

Как встречать Новый год на свежем воздухе и не замерзнуть
В преддверии нового года всех интересует вопрос, где и как отпраздновать праздник так, чтоб было весело и запомнилось надолго. ...
7231 0

Besucherzahler date single beautiful Russian Brides
счетчик посещений